مقالات

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع

شستشوی پنل داخلی کولر گازی یکی از ضروری ترین اقداماتی بوده که در سرویس استفاده سالیانه از کولر باید به آن توجه ویژه داشت. امروزه تمایل افراد به شستشوی پنل داخلی کولر گازی در منزل ارائه خدمات سیار و همین طور طراحی وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت در منزل راه دنبال داشته است.

داشتن اطلاعات کافی در خصوص نحوه شستشوی کولر اسپیلیت و همین طور روش‌های دسترسی به وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت از جمله موارد موثر در آموزش سرویس کولر در منزل است. در ادامه مطالب همراه ما باشید تا به نکات مهم و مطالب مفیدی در خصوص نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی برسید.

اهمیت شستشوی پنل کولر گازی بصورت دوره‌ای

یکی از راه حل های کارآمد و عالی جهت پیشگیری از خراب شدن کولر گازی سرویس دوره‌ای این وسیله سرمایشی است. سرویس کردن کولر گازی به طور کلی از دو مرحله شستشوی پنل داخلی کولر گازی و شستشوی پنل خارجی کولر گازی می باشد. تمیز کردن و شستن پنل های داخلی و خارجی کولر گازی باید به صورت دقیق و دوره ای حتماً انجام گیرد تا تجمع جرم و آلودگی موجب خرابی و از کار افتادگی قطعات نشود.

طريقه باز كردن پنل كولر اسپيلت و نحوه شستشوی فیلتر و قطعات داخلی آن باید با دقت و داشتن اطلاعات کافی در این زمینه انجام شود. از این رو امروزه خدمات شستشوی پنل داخلی کولر در منزل برای افرادی که شرایط انجام این کار را ندارند ارائه می‌شود. ثبت سفارش در سایت و اپلیکیشن ایمن سرویس یکی از روش‌های دسترسی سریع به افراد متخصص برای سرویس و شستشوی پنل داخلی کولر در نزدیک ترین محل است.

سرویس کولر گازی چه مزیت هایی دارد؟

عمر مفید تمامی لوازم خانگی ها به نحوه استفاده شما از آن‌ها و نگهداری صحیح وابسته است. انجام سرویس کولر گازی راندمان کولر گازی و میزان سرمادهی آن را بهبود بخشیده و در نهایت با در بهینه سازی مصرف انرژی خصوصا برق تاثیر بسزایی دارد. یکی از مهمترین مراحل سرویس کردن کولر گازی شستشوی پنل داخلی آن است.  به طور کلی می توان گفت با نزدیک شدن به فصل تابستان بهتر است به کولر گازی خود رسیدگی کنید. در این مقاله تمامی مراحل شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع و آسان ارائه شده و می‌توانید به راحتی در منزل نسبت به سرویس این وسیله سرمایشی اقدام کنید.

چرا پنل داخلی کولر گازی آلوده می شود؟

آلودگی کولر گازی به عوامل مختلف بسیار زیادی بستگی دارد و یکی از این عوامل محل نصب کولر گازی است. اگر کولرگازی در محلی قرار گرفته که رفت و آمد در آن زیاد است و یا کولر گازی در مسیر جریان باد یا گرد و غبار نصب شده به مراتب آلودگی در آن به مرور زمان بیشتر می‌شود. از این رو بهتر است از قرار دادن کولر گازی در آشپزخانه و یا نزدیک به در ورودی خودداری کنید.

با قرار گرفتن کولرگازی در معرض گرد و خاک ذرات چربی روی کویل ها جمع شده و در این صورت نیاز به شستشوی پنل داخلی کولر گازی پدیدار می‌شود. با آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع  به راحتی می‌توانید اقدامات لازم برای انجام این کار را در منزل اجرا کنید.

وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلت در منزل

امروزه وسایل خاصی با عنوان کاور شستشوی کولر اسپیلت گازی با تجهیزاتی مثل طناب برای تنظیم فیت شدن دهنه کولر, دارای لوله اتصال برای خروج آب, کوچک و کم جا برای جابه‌جایی راحت تولید و ارائه داده می‌شود.

این قبیل تجهیزات تا حد زیادی نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت را سهولت بخشیده و امکان انجام این کار در منزل را فراهم کرده است. در صورت تمایل به خرید وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپیلیت در منزل حتما مشخصات کولر‌تان را با نوع این وسیله تطبیق دهید.

 آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع

همانطور که گفتیم با آغاز فصل گرما بیشترین نیاز افراد جریان هوای خنک و مطبوع در محیط زندگی و محل کار است. همین امر بر اهمیت سرویس دوره‌ای و سالیانه کولر گازی و اسپیلت برای بازده بالا و کیفیت مطلوب سیستم خنک کننده این لوازم افزوده است.

در این مقاله آموزشی از مجله ایمن سرویس سعی داریم نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی و اسپیلت را برای افرادی که تمایل به انجام این کار در محیط منزل دارند، ارائه دهیم. مراحل معرفی شده در این آموزش بصورت مبتدی عنوان شده و در صورت نیاز به شستشوی جامع و تخصصی از افراد کاربلد در این زمینه مشورت بخواهید.

تهیه مواد و وسایل لازم جهت شستوی پنل داخلی کولر گازی

یکی از اساسی ترین مراحل آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع تهیه تجهیزات و وسایل موارد نیاز برای انجام این کار است. اگر کولر گازی را در کنار آشپزخانه نصب کرده اید باید گفت به دلیل گرما و پخت و پز کویل ها چرب می شوند و باید از اسپری گاز پاک کن یا پاک کننده چربی زدا استفاده نمایید.

اما اگر کولر گازی در جایی دور از چربی و گرد و خاک زیاد نصب شده باشد تنها با یک برس و آب پرفشار و یک ماده شوینده معمولی به راحتی می توانید پنل داخلی را تمیز کنید.

آماده سازی کولر گازی برای شستشو

در مرحله نخست شستشوی پنل داخلی کولر گازی بهتر است ابتدا برق کولر گازی را قطع کنید. برای این عمل دو روش وجود دارد می توانید دو شاخه را از برق جدا کرده و یا فیوز برق را از جعبه فیوز قطع نمایید.

شستشوی فیلترهای کولر گازی و اسپیلت

پس از قطع کردن برق کولر گازی مرحله بعد باز کردن قاب جلویی پنل و بیرون آوردن دو عدد فیلتر درون کولر گازی می باشد. فیلترها را با استفاده از فشار آب کاملاً بشویید و سعی کنید گرد و غبار روی فیلترها باقی نماند. همچنین می توانید فیلترهای پنل داخلی کولر گازی را با استفاده از جاروبرقی تمیز کنید.

در صورت استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن فیلترها، گرد و غبار کاملاً از بین می روند و منافذ فیلتر باز خواهند شد و سپس می توانید برای شستشوی پنل داخلی کولر گازی از آب با استفاده از اسپری یا دستمال کامل تمیز استفاده نمایید.در صورتی که فیلترها چرب و یا خیلی کثیف بودند می توانید از پاک کننده استفاده کنید تا فیلترها به راحتی و به طور کامل تمیز شوند.

4-تمیز کردن سنسورهای کولر گازی

در این مرحله از آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع سنسور کولر گازی را خارج کرده و آن را تمیز کنید و سر جای خود قرار دهید. سنسور دمای محیط را بررسی می کند و فرمان روشن و یا خاموش شدن کولر گازی را به صورت خودکار به برد ارسال می کند. اگر این سنسور کثیف باشد فرمان اشتباه به برد انتقال یافته و در سیستم شما اختلال ایجاد خواهد شد.

شستشوی کویل‌ها در سرویس کولر گازی

مرحله نهایی از آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی به طور جامع، شستن کویل‌ها می باشد. عملکرد کویل‌ها همانند رادیاتور برای ماشین بوده و برای برقراری ارتباط راحت با محیط پیرامون و جریان هوای خنک از کولر به محیط کویل‌ها باید کاملاً تمیز باشند. برای شستشوی کویل‌ها می توانید از آب پاش با بخارشوی استفاده کنید. سطح این تجهیزات را مرطوب کرده و سپس از مسواک یا برس نرم برای پاک کردن آلودگی استفاده کنید.

برای تمیز کردن پنل داخلی کولر گازی با استفاده از اسپری‌های چربی پاک کن، ابتدا باید روی کویل‌ها اسپری پاشیده و حدود یک ساعت صبر کنید تا چربی ها کاملاً شسته و نرم شوند، یک ساعت بعد با استفاده از بخار شور روی کویل‌ها آب بپاشید و در نهایت با استفاده از برس نرم آن ها را کاملاً تمیز نمایید. استفاده از بخار شور باعث می شود کویل ها تمیز شده و براق شوند.

10 نکته مهم در قبل و بعد از شستشوی پنل کولر گازی

همه موارد بیان شده در روش شسشتوی پنل داخلی کولر گازی و اسپیلت در منزل با رعایت یک سری نکات در قبل و بعد از شستن کولر همراه است. در این بخش به اصلی ترین نکات در تمیز و سرویس کردن انواع کولر گازی و اسپیلت به شرح ذیل اشاره خواهیم داشت.

  1. از دفترچه راهنمای کولر گازی مطالبی را در خصوص ویژگی و عملکرد قطعات پنل داخلی کولر گازی بدانید.
  2. برق کولر گازی را قطع کنید تا از خطرات احتمالی پیشگیری کنید.
  3. قبل از خارج کردن قطعات از محل قرارگیری آن عکس بگیرید تا هنگام جایگذاری درست نصب شوند.
  4. آموزش های لازم را در خصوص نحوه شستشوی کولر اسپلیت، پنجره ای و … مطالعه کنید.
  5. وسیله مخصوص شستن و سرویس پنل اسپلیت در منزل یا هر نوع کولر گازی را تهیه کنید.
  6. اگر اطلاعات و تجربه کافی در زمینه شستشوی پنل کولر گازی ندارید از ایمن سرویس کمک بگیرید.
  7. مطمئن شوید که فیلترها کاملاً خشک شده اند.
  8. سنسور و فیلتر را همانند قبل باید در سر جای خود قرار دهید.
  9. درب پنل را کاملاً محکم کنید.
  10. پس از گذشت نیم ساعت از تمیز شدن پنل داخلی کولر گازی کولر را روشن کنید.

در این محتوا سعی کردیم نحوه شستشوی پنل داخلی کولر اسپلیت را به صورت مرحله به مرحله بیان کنیم. امیدواریم که این محتوا به شما در انجام این کار کمک کرده باشد. در صورتی که این کار برای شما مشکل است، می‌توانید از متخصصین و سرویسکاران “ایمن سرویس” کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.